Kedves Ügyfelünk!


Ezúton tájékoztatjuk a Miniszterelnökség által jegyzett, a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2023. évi CVIII. törvény, azaz az ESG törvény legújabb módosításait ismertető törvényjavaslatról. A javaslatokkal a jogalkotó elsődleges célja az ESG törvény pontosítása és kiegészítése a gyakorlati jogalkalmazás során felmerült kérdésekre reagálva.

A módosítások törvényi erőre emelkedésével várhatóan módosulni fognak a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (továbbiakban SZTFH vagy Hatóság) feladatai. A tervezet számos helyen pontosítja a hatályos ESG törvényt, illetve annak szervezeti hatályát.


1. Az SZTFH feladatainak módosítása:

  • Az SZTFH felügyeli a vállalkozások fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségei teljesítésének megfelelőségét és az ESG adatszolgáltatási folyamatok átláthatóságát.

  • Az SZTFH nyilvántartási és akkreditációs feladatai módosulnak a vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentése érdekében. Az SZTFH által vezetendő nyilvántartásokból köréből kikerül az ESG adatszolgáltatási kötelezettséggel érintettekről vezetendő nyilvántartás, mivel a beszámolási kötelezettség részeként ezek az adatok rendelkezésre fognak állni.

  • Az SZTFH az ESG beszámolók benyújtásától számított 90 napon belül közzéteszi a törvény hatálya alá tartozó vállalkozások ESG adatszolgáltatása alapján készült éves beszámolót.

  • A vállalkozásnak a jóváhagyott és auditált ESG beszámolót az üzleti év végét követő hat hónapon belül kell megküldenie az SZTFH részére. Mivel a vállalkozások adatszolgáltatására az üzleti év végének eltérése miatt más időpontokban kerülhet sor, az SZTFH minden év szeptember 30-ig közzéteszi a vállalkozások ugyanazon év június 30-át megelőző egy éves időszakban benyújtott ESG adatszolgáltatása alapján készült beszámolóját.

  • Az SZTFH ellenőrzési feladatainak támogatása érdekében a vállalkozás köteles bejelenteni a Hatóság részére a vele szerződéses jogviszonyban álló ESG közreműködők nevét, jogviszonyának kezdetét és végét.

  • Az SZTFH elektronikus névjegyzéket vezet az ESG adatszolgáltatásban nyújtott tanácsadási szolgáltatásokat végző természetes és jogi személyekről, valamint az ESG minősítőkről.

  • Az SZTFH hatósági ellenőrzés keretében ellenőrzi az ESG közreműködők kötelezettségeinek teljesítését. A jogosulatlan ESG közreműködői tevékenységet folytató személlyel szemben közigazgatási bírságot szabhat ki.

2. Főbb tartalmi változások:

  • Az ESG törvény június 30-hoz köti a vállalkozások kockázatelemzési feladatainak elvégzését. A módosítási javaslat értelmében a kockázatelemzést legalább 12 havi gyakorisággal szükséges elvégezni, annak konkrét megvalósítását gazdasági feladatainak, munkaterhének ismeretében a vállalkozásra bízza.

  • A szállítói kérdőívek kitöltéséhez kapcsolódóan a vállalkozásnak felkészítő programot kell nyújtani a közvetlen szállítók számára, annak érdekében, hogy a kis- és középvállalkozásoknak a fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségek teljesítésében való közreműködés ne okozzon adminisztrációs többlet terheket.

  • A javaslat kodifikációs pontosításként bevezeti az állami ESG minősítő fogalmát, és egyértelműsíti, hogy a kormányrendelet csak a Kormány által rendeletben kijelölt, kizárólagos állami tulajdonban álló gazdasági társaság, azaz az állami ESG minősítő eljárásával és működésével kapcsolatos szabályokat állapít meg

  • A tervezet a „kettős lényegesség” fogalomhasználatot elhagyva a „lényegesség” elvét szabályozza, mely azt biztosítja, hogy a vállalkozások megfelelő információkat hozzanak nyilvánosságra a náluk felmerülő ESG kockázatokról és lehetőségekről. Az ESG kockázat új fogalomként jelenik meg, magában foglalva a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási kockázatokat.

  • A javaslat ESG adatszolgáltatásként definiál minden, fenntarthatósági kérdésekben más szervezet vagy személy részére továbbított, illetve közzétett információt, ideértve az ESG beszámolót is.

3. Az ESG törvény hatályának pontosítása:

  • A törvény hatálya nem terjed ki a Magyarországon székhellyel rendelkező mikrovállalkozásokra, szabályozott pénzügyi szolgáltatókra és a Magyar Nemzeti Bank többségi befolyása alatt álló gazdasági társaságokra.

  • Az ESG törvény hatálya abban az esetben terjed ki a hitelintézetekre és pénzügyi vállalkozásokra, ha ESG közreműködői (tanúsító, tanácsadó, vagy minősítő) tevékenységet végeznek.



 
 

Az ESG törvény és várható módosításai számos gyakorlati és értelmezési kérdést vetnek fel, amelyekkel kapcsolatban az EY Klímaváltozási és Fenntarthatósági Szolgáltatások üzletág szakértői készséggel állnak a rendelkezésére.

 
 
 
 
 
Vegye fel a kapcsolatot szakértőinkkel
 
 
 
Lukács Ákos
 
Partner
+36 30 661 0717
[email protected]
 
 
 
Jenei Attila
 
Partner
+36 20 263 0263 
[email protected]
 
 
 
 
 
Csiszkó Csaba
 
Senior Manager
+36 70 617 8879
[email protected]


 
 
 
 Márton Barbara
 
 Senior Manager
 +36 30 468 9267
 
 
 
 
 
Szabó-Horváth Cecília
 
 Manager
 +36 70 525 1513

 
 
 
Nyitrai-Cseh Melinda
 
 Manager
 +36 30 253 2609
 
 
 
 
 
Pintér András
 
Senior Advisor
+36 70 675 4530
[email protected]

 
 
 
 
 
 
Látogasson el weboldalunkra
 
 
 
 
 
 
 
 
 
LinkedIn  Twitter  Facebook  YouTube  Instagram
 
Manage preferences | Unsubscribe from all marketing communications



EY | Shape the future with confidence

Az EY egy jobban működő világ felépítésén dolgozik hosszú távú érték teremtésével ügyfeleink, munkatársaink és a társadalom számára, valamint a bizalom erősítésével a tőkepiacokon.

Az adatok és technológiai ismeretek birtokában az EY sokrétű csapatai több mint 150 országban garantálják a megbízhatóságot, és támogatják ügyfeleink növekedését, átalakulását és működését.

Az EY csapatai a könyvvizsgálat, a tanácsadás, a jog, a stratégia, az adó és a tranzakciók területén a legjobb kérdésekkel közelítik meg napjaink összetett problémáit, hogy megtalálják az új megoldásokat.

Az EY név a globális szervezetre, illetve az Ernst & Young Global Limited egy vagy több tagjára utal, amelynek mindegyike önálló jogi személy. Az angliai székhelyű Ernst & Young Global Limited (company limited by guarantee) nem foglalkozik ügyfelek részére történő szolgáltatásnyújtással. A személyes adatok EY általi gyűjtésére és felhasználására vonatkozó információk, valamint az érintettek adatvédelmi jogszabályok szerinti jogainak leírása az ey.com/privacy címen érhetők el. További információkért szervezetünkről kérjük, látogasson el honlapunkra a www.ey.com címen.

© 2025 Ernst & Young Kft. | Ernst & Young Tanácsadó Kft. | Vámosi-Nagy Ernst & Young Ügyvédi Iroda
Minden jog fenntartva.