Kedves Partnerünk, 

Az erdőirtáshoz és az erdőpusztuláshoz kapcsolódó egyes áruk és termékek uniós piacon történő forgalmazásáról és Unióból történő kiviteléről, valamint a 995/2010/ EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló 2023/1115 európai parlamenti és tanácsi rendelet, az úgynevezett deforesztációs rendelet („EUDR”) célja, hogy a rendelet hatálya alá tartozó termékeket – szarvasmarha, kávé, kakaó, olajpálma, gumi, szója és fa – és az azokból készült, tételesen meghatározott árukat az Európai Unió piacán csak abban az esetben lehessen forgalomba hozni, oda importálni vagy az EU területéről exportálni, ha azok a rendeletben meghatározott feltételeknek megfelelnek.
 
Az EUDR hatálya alá tartozó termékek széles körére tekintettel a szabályozás az élelmiszeripar mellett számos más iparág szempontjából releváns.  A rendelet érintheti például az autóipart (gumiabroncs, bőrhuzatok), nyomdaipart (nyomtatott kiadványok), elektronikai ipart (gumitömítés, gumidugó), kozmetikai ipart (sztearinsav és palmitinsav) a gyógyszeripart (glicerin, kávé tartalmú gyógyszerek és vitaminok) vagy a bútoripart (faalapanyagok, bútorok). Emellett szinte az összes iparág és azon belül a teljes ellátási lánc érintett lehet a kötelezettségekben egyes gumiból készített alkatrészekre, illetve a csomagolóanyagokra (kartonpapír, raklap stb,) tekintettel. Előzetes becsléseink szerint a szabályozás több ezer hazai gazdálkodó kereskedelmi folyamataira lehet hatással.

 
 
 
 
 
Az EUDR rendelet alapján a rendeletben foglalt kötelezettségek ellenőrzését a kijelölésre kerülő illetékes hatóság – feltehetően a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal („NÉBIH”) – fogja végezni. Az ellenőrzöttség szintjének minden évben el kell érnie a rendeletben, az országok kockázati besorolásához rendelet minimális mértéket, így az áru előállításának helyétől függően rendszeres ellenőrzésekre kell számítani. Az ellenőrzés során a hatóság ideiglenes intézkedéseket – áru zár alá vétele, forgalmazásának felfüggesztése – és amennyiben az eljárás jogsértés megállapításával zárul korrekciós intézkedéseket – termék forgalomba hozatalának megakadályozása, termék visszahívása – rendelhet el, illetve szankciókat alkalmazhat. Hátrányos jogkövetkezményként a pénzbírság kiszabása mellett akár az áru vagy az abból származó bevétel elkobzására, a forgalmazás megtiltására is sor kerülhet.

Az EUDR hatálya alá tartozó termékek importja és exportja esetén az ellenőrzéseket az illetékes hatóság a Nemzeti Adó- és Vámhivatal közreműködésével látja majd el. Ennek során a vámhatóság ellenőrzi, hogy az adott termék tekintetében sor került-e kellő gondosságra vonatkozó nyilatkozat benyújtására, és azzal összefüggésben merült-e fel nem elhanyagolható mértékű kockázat. Utóbbi esetben a vámeljárás felfüggesztésre kerül, és amennyiben a kockázat csökkentésére nem kerül sor, a vámhatóság a termék behozatalára és kivitelére irányuló eljárást nem folytatja le.

Az EUDR 2024. december 30-val válik alkalmazandóvá és a rendelet által előírt kötelezettségeka termék előállítási körülményeire vonatkozó információ bekérés, kockázatelemzés és -csökkentés, kellő gondosság elvén alapuló rendszerek létrehozása – rendkívül komplexek. Ezen időpontot követően azonban a szabályozással érintett termékek csak abban az esetben hozhatók forgalomba az Európai Unió területén, importálhatók oda, vagy exportálhatók onnan, ha a gazdálkodó e kötelezettségeknek maradéktalanul eleget tett.


 
 

Az EUDR-ból fakadó kötelezettségek teljesítésére való felkészülést tehát célszerű mihamarabb megkezdeni, és felmérni, hogy a szabályozás érinti-e Önöket és azokkal kapcsolatban milyen feladataik merülnek fel, amelyben szakértőink készséggel állnak rendelkezésre

 
 
EY.HU
 
 
 
 
 

Vegye fel a kapcsolatot szakértőnkkel!  
 
 
Kapcsolat
 
 
 
dr. Nagy Áron
 
Partner
[email protected]
+36 70 375 3855
 
 
 
Fülöp Attila
 
Partner
[email protected]
+36 30 559 1364
 
 
 
 
 
Nánási Nikolett
 
Senior Manager
[email protected]
+36 30 586 5539
 
 
 
Pohner Zsófia
 
Senior Manager
[email protected]
+36 30 559 1312
 
 
 
 
 
Németh Zoltán
 
Manager
[email protected]
+36 70 333 2261
 
 
 
 
 
 
 
LinkedIn  Twitter  Facebook  YouTube  Instagram
 
Manage preferences | Unsubscribe from all marketing communications



EY | Shape the future with confidence

Az EY egy jobban működő világ felépítésén dolgozik hosszú távú érték teremtésével ügyfeleink, munkatársaink és a társadalom számára, valamint a bizalom erősítésével a tőkepiacokon.

Az adatok és technológiai ismeretek birtokában az EY sokrétű csapatai több mint 150 országban garantálják a megbízhatóságot, és támogatják ügyfeleink növekedését, átalakulását és működését.

Az EY csapatai a könyvvizsgálat, a tanácsadás, a jog, a stratégia, az adó és a tranzakciók területén a legjobb kérdésekkel közelítik meg napjaink összetett problémáit, hogy megtalálják az új megoldásokat.

Az EY név a globális szervezetre, illetve az Ernst & Young Global Limited egy vagy több tagjára utal, amelynek mindegyike önálló jogi személy. Az angliai székhelyű Ernst & Young Global Limited (company limited by guarantee) nem foglalkozik ügyfelek részére történő szolgáltatásnyújtással. A személyes adatok EY általi gyűjtésére és felhasználására vonatkozó információk, valamint az érintettek adatvédelmi jogszabályok szerinti jogainak leírása az ey.com/privacy címen érhetők el. További információkért szervezetünkről kérjük, látogasson el honlapunkra a www.ey.com címen.

© 2024 Ernst & Young Kft. | Ernst & Young Tanácsadó Kft. | Vámosi-Nagy Ernst & Young Ügyvédi Iroda
Minden jog fenntartva.